Looking for a large quantity of SG300-25-M5? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SG300-25-M5 |
| Brand Name | Blue Coat |
| Product Type | Application Acceleration Appliance |
| Technical Information | |
| Load Balance Applications |
Web Cache DNS FTP |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Maximum Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Maximum Throughput | 16 Mbit/s |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SSL |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Rack-mountable |
| Height | 1.6" |
| Width | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SG300-25-M5. Or Request a Quote below: