Looking for a large quantity of FESX424HF-PREM? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | FESX424HF-PREM |
| Brand Name | Brocade |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 4 |
| Port/Expansion Slot Details |
4 x Gigabit Ethernet Network 4 x Gigabit Ethernet Expansion Slot 20 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 24 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 24 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1.5U |
| Height | 2.6" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 19.6" |
| Weight (Approximate) | 17.50 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS-6 WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no FESX424HF-PREM. Or Request a Quote below: