Looking for a large quantity of MFC-J6520DW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MFC-J6520DW |
| Brand Name | Brother |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 6000 dpi |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Special Media Inkjet Paper Coated Paper Glossy Paper Transparency Envelope Index Card |
| Media Size |
Ledger - 11" x 17" Letter - 8.50" x 11" A3 - 11.70" x 16.50" Legal - 8.50" x 14" A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" Executive - 10.50" x 7.25" Photo - 4" x 6" Photo-L - 3.50" x 5" Photo-2L - 5" x 7" Index Card - 5" x 8" Folio - 8.27" x 13" C5 Envelope - 9" x 6.68" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Monarch Envelope |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 35 Sheet 1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Bypass Tray 1 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 31.5 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MFC-J6520DW. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.