Looking for a large quantity of MFCJ4510DW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MFCJ4510DW |
| Brand Name | Brother |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 27 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 6000 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 3.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Poster Paper Plain Paper Inkjet Paper Glossy Paper Envelope Transparency Photo Paper Index Card |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" Letter - 8.50" x 10.98" A6 - 4.13" x 5.83" L - 3.50" x 5" 2L - 5" x 7.01" Legal - 8.50" x 14.02" Ledger - 17.01" x 10.98" A3 - 11.69" x 16.54" A5 - 5.83" x 8.27" C5 Envelope - 6.38" x 9.02" DL Envelope - 4.33" x 8.66" Monarch Com10 Envelope - 4.13" x 9.49" Executive - 10.51" x 7.24" Index Card - 5" x 8" 4" x 6" |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 20 Sheet 1 x Manual Feed Slot 1 Sheet 1 x Input Tray 150 Sheet 1 x Output Tray 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 13000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.3" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 11.4" |
| Weight (Approximate) | 20.5 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MFCJ4510DW. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.