Looking for a large quantity of DCPL2520DW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DCPL2520DW |
| Brand Name | Brother |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Brother iPrint&Scan Wi-Fi Direct Google Cloud Print |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper ID Card Recycled Paper Bond Paper |
| Media Size |
Letter A - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Executive - 7.25" x 10.50" A4 - 8.25" x 11.70" A5 - 5.83" x 8.25" B5 - 6.93" x 9.83" A6 - 4.13" x 5.83" Folio - 8.50" x 13" B6 - 4.92" x 6.93" |
| Media Handling |
1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Manual Feed Slot 1 Sheet 1 x Output Bin 100 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 10000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 10.5" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 15.7" |
| Weight (Approximate) | 21.2 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DCPL2520DW. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.