Looking for a large quantity of DVSM-PT58U2VB? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DVSM-PT58U2VB |
| Brand Name | Buffalo |
| Product Type | DVD-Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 16x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Compatible Drive Bay Height | Ultra Slim |
| Height | 0.6" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 7.84 oz |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DVSM-PT58U2VB. Or Request a Quote below: