Looking for a large quantity of WZR-1750DHPD? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WZR-1750DHPD |
| Brand Name | Buffalo |
| Product Type | Wireless Router |
| Wireless Specifications | |
| Broadband Transmission Technology | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 1300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Broadband (RJ-45) Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VPN Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Wall Mountable |
| Height | 8.4" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 1.28 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WZR-1750DHPD. Or Request a Quote below: