Looking for a large quantity of LS220D0202? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | LS220D0202 |
| Brand Name | Buffalo |
| Product Type | NAS Server |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Marvell |
| Processor Type | ARMADA |
| Processor Model | 370 |
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Management & Protocols | |
| Protocols |
TCP/IP CIFS/SMB FTP HTTP HTTPS AFP NTP BitTorrent |
| Physical Characteristics | |
| Height | 5" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 8.1" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no LS220D0202. Or Request a Quote below: