Looking for a large quantity of SSD-WA512T? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SSD-WA512T |
| Brand Name | Buffalo |
| Product Type | DAS Array |
| Storage | |
| Number of Solid State Drive Supported | 2 |
| Number of Solid State Drive Installed | 2 |
| Total Solid State Drive Capacity Installed | 512 GB |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Host Interface | Thunderbolt |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 6.1" |
| Weight (Approximate) | 1.19 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SSD-WA512T. Or Request a Quote below: