Looking for a large quantity of HD-WH8TU3R1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | HD-WH8TU3R1 |
| Brand Name | Buffalo |
| Product Type | DAS Array |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 8 TB |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Serial ATA/300 |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 5" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 8" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no HD-WH8TU3R1. Or Request a Quote below: