Looking for a large quantity of 4894B008AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 4894B008AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo Print |
| Maximum Photo Print Speed | 20 Second |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Envelope Photo Paper Glossy Paper Semi-gloss Photo Paper High Resolution Paper Matte Paper T-shirt Transfer Photo Sticker |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" B5 - 6.93" x 9.84" Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" DL Envelope - 4.33" x 8.66" Com10 Envelope - 4.13" x 9.49" 3.94" x 5.91" 5.12" x 7.09" 7.87" x 9.84" |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 35 Sheet 1 x Cassette 150 Sheet 1 x Input Tray 150 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.6" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 17.6" |
| Weight (Approximate) | 25.8 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 4894B008AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.