Looking for a large quantity of 9489B008AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9489B008AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Maximum Photo Print Speed | 21 Second |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Near Field Communication (NFC) Google Cloud Print Apple AirPrint Wireless PictBridge Canon Mobile Printing |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 3.5" |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Photo Paper Envelope Photo Paper Pro Platinum Pro Luster Photo Paper Photo Paper Plus Glossy II Photo Paper Plus Semi-gloss Matte Photo Paper High Resolution Paper Photo Sticker T-shirt Transfer Fine Art Paper CD/DVD/BD |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Custom Size 5.12" x 7.09" 3.94" x 5.91" 7.87" x 9.84" Legal - 8.50" x 14" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" B5 - 6.90" x 9.80" |
| Media Handling |
1 x Cassette 125 Sheet 1 x Cassette 20 Photo Paper 1 x CD/DVD Tray 1 CD/DVD |
| Standard Input Media Capacity | 146 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.8" |
| Width | 17.1" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 17.4 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9489B008AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.