Looking for a large quantity of 8821B001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8821B001 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Network Camera |
| Technical Information | |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
Color Monochrome |
| Effective Camera Resolution | 2.1 Megapixel |
| Video | |
| Video Formats |
Motion JPEG H.264 |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Lens | |
| Maximum Focal Length | 2.70 mm |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Box |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8821B001. Or Request a Quote below: