Looking for a large quantity of 1484B040? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 1484B040 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Scanner | |
| Scanner Type | Sheetfed |
| Copier | |
| Copier Type | Sheetfed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Type | Sheetfed |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size |
A4 Letter Legal B5 A5 Executive Com10 Envelope Monarch Envelope DL Envelope ISO-5 Envelope A3 5.83" x 5.83" 11.69" x 17.01" 8.50" Custom Size |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 50 Sheet 1 x Cassette 500 Sheet 1 x Feeder 100 Sheet 1 x Output Tray 100 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 600 sheets |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 20.5" |
| Width | 17.8" |
| Depth | 19.4" |
| Weight (Approximate) | 52.9 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 1484B040. Or Request a Quote below: