Looking for a large quantity of 8746B008AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8746B008AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print Canon Mobile Printing |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A3 - 11.70" x 16.50" A3+ - 12.95" x 19.02" A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Ledger - 17" x 11" 9.84" x 11.81" 7.87" x 9.84" 5.12" x 7.09" 3.94" x 5.91" A5 - 5.80" x 8.30" B4 - 9.80" x 13.90" B5 - 6.90" x 9.80" Legal - 8.50" x 14" 11" x 14" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 150 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 6.3" |
| Width | 23.2" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 18.7 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8746B008AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.