Looking for a large quantity of 9143B008? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9143B008 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" B5 - 6.90" x 9.80" Executive - 10.50" x 7.25" C5 Envelope - 3.37" x 9" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Custom Size Index Card - 5" x 8" Monarch Envelope |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 251 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 8000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 9.6" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 11.5" |
| Weight (Approximate) | 15.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9143B008. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.