Looking for a large quantity of 9596B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9596B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Canon Mobile Printing Google Cloud Print Wireless PictBridge Apple AirPrint |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Photo - 4" x 6" Letter - 8.50" x 11" 5" x 7" Legal - 8.50" x 14" Envelope No. 10 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 50 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.5" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 7.3" |
| Weight (Approximate) | 4.3 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9596B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.