Looking for a large quantity of 9596B028AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9596B028AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Canon Mobile Printing Apple AirPrint Google Cloud Print |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Photo - 3.94" x 5.91" A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Custom Size 5.12" x 7.09" 7.87" x 9.84" B5 - 6.90" x 9.80" A5 - 5.80" x 8.30" Legal - 8.50" x 14" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 50 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 50 sheets |
| Power Description | |
| Power Source |
AC Supply Battery |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.4" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 7.3" |
| Weight (Approximate) | 4.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Silver |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9596B028AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.