Looking for a large quantity of 9540B009? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9540B009 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 28 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Canon Mobile Printing Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Envelope Photo Paper Heavy Paper Recycled Paper Transparency Label Index Card |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Photo - 4" x 6" B5 - 6.90" x 9.80" A5 - 5.80" x 8.30" Legal - 8.50" x 14" Statement - 8.50" x 5.50" Executive - 10.50" x 7.25" Officio B-officio M-officio Government Legal - 8.50" x 13" Government Letter Foolscap Index Card - 5" x 8" 16K Com10 Envelope - 4.80" x 6.50" C5 Envelope - 9" x 6.68" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Monarch Envelope 3" x 8.27" Custom Size - 5" x 5.51" |
| Media Handling |
1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet 1 x Multipurpose Tray 1 Sheet 1 x Input Tray 250 Sheet 1 x Output Tray 100 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 10000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 14.2" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 14.9" |
| Weight (Approximate) | 30.2 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
| Country of Origin | South Korea |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9540B009. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.