Looking for a large quantity of 9548B001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9548B001 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 26 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Mopria Canon Mobile Printing |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 3.5" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Bond Paper ID Card Heavy Paper Recycled Paper Color Paper Pre-punched Paper |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" B5 - 6.90" x 9.80" Executive - 10.50" x 6.25" Statement - 8.50" x 5.50" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" Monarch Envelope DL Envelope - 4.30" x 8.60" Custom Size 3.87" x 7.50" |
| Media Handling |
1 x Cassette 550 Sheet 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet 1 x Output Bin 250 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 650 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 67000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 24" |
| Width | 20.1" |
| Depth | 22.3" |
| Weight (Approximate) | 94.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9548B001. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.