Looking for a large quantity of 6228B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 6228B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.27" x 11.69" 8" x 10" 4" x 6" 5" x 7" 11" x 17" 13" x 19" Legal - 8.50" x 14.02" Letter - 8.50" x 10.98" A3+ 11" x 14" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 170 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 170 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 8.5" |
| Width | 27.2" |
| Depth | 15.2" |
| Weight (Approximate) | 43.2 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 6228B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.