Looking for a large quantity of 8335B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8335B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo/Disc Print |
| Maximum Photo Print Speed | 21 Second |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print Canon Mobile Printing |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 3.5" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 2400 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Photo Paper CD/DVD/BD High Resolution Paper Super High Gloss Paper Photo Paper Pro Platinum Photo Paper Plus Glossy II Glossy Photo Paper Semi-gloss Photo Paper Photo Paper Plus Semi-gloss Pro Luster Photo Paper Matte Photo Paper Envelope |
| Media Size |
Photo - 4" x 6" 5" x 7" Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" Envelope No. 10 |
| Media Handling |
1 x Cassette 125 Sheet 1 x Cassette 20 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 145 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 5.9" |
| Width | 18.4" |
| Depth | 14.6" |
| Weight (Approximate) | 18.1 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Silver |
| Country of Origin | Thailand |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8335B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.