Looking for a large quantity of 8426B001? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8426B001 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Dye Sublimation Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Color Print Speed | 27 Second |
| Maximum Print Resolution | 300 x 300 dpi |
| Memory | |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported |
SD SDHC SDXC |
| Interfaces/Ports | |
| PictBridge | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11g |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
| Borderless Printing | Yes |
| Media Type |
Plain Paper Photo Paper Label Card Stock Sticker Credit Card Glossy Paper Semi Gloss Index Card |
| Media Size |
4" x 6" 0.87" x 0.68" Postcard - 5.83" x 3.94" Credit Card - 3.39" x 2.13" 1.97" x 1.97" |
| Maximum Print Size | Postcard - 5.83" x 3.94" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Color | Black |
| Height | 2.4" |
| Width | 7" |
| Depth | 5" |
| Weight (Approximate) | 1.79 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
PC Mac |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8426B001. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.