Looking for a large quantity of 8482B004? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8482B004 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology |
Google Cloud Print Canon Mobile Printing Apple AirPrint |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Heavy Paper Recycled Paper Color Paper Transparency Envelope Label Bond Paper |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" 5.50" x 5" A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" B5 - 6.90" x 9.80" Executive - 10.50" x 7.25" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" Monarch Envelope DL Envelope - 4.30" x 8.60" C5 Envelope - 9" x 6.68" |
| Media Handling |
1 x Cassette 250 Sheet 1 x Multipurpose Tray 50 Sheet 1 x Output Bin 150 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 50000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 17" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 18.6" |
| Weight (Approximate) | 40.3 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR 80 Plus Silver |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8482B004. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.