Looking for a large quantity of 8554B002AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8554B002AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 8 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Print Width | 44" |
| Memory | |
| Standard Memory | 384 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Cut Sheet Roll Paper Photo Paper Borderless Media |
| Media Size |
B2 (JIS) - 20.28" Width B0 (JIS) - 40.55" Width 23.39" 33.11" 10" 14" 17" 24" 36" 42" 44" |
| Fonts & Emulation | |
| PostScript | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 45" |
| Width | 74.5" |
| Depth | 38.4" |
| Weight (Approximate) | 315 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8554B002AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.