Looking for a large quantity of 8571B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8571B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 8 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Print Width | 24" |
| Memory | |
| Standard Memory | 250 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Photo Paper Borderless Media Cut Sheet Roll Paper |
| Media Size |
B4 - 10.12" Width A2 - 16.54" Width A1 - 23.39" Width 10" 16.02" 17.01" B2 - 20.28" Width 24.02" 14.02" |
| Fonts & Emulation | |
| PostScript | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 39.4" |
| Width | 48.3" |
| Depth | 29.6" |
| Weight (Approximate) | 154 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR Eco Mark (Japan) RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8571B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.