Looking for a large quantity of 8573B002AA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8573B002AA |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 6 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Print Width | 24" |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Poster Paper Roll Paper Cut Sheet Coated Paper Photo Paper Borderless Media |
| Media Size |
A2 - 16.54" Width A2+ - 17.01" Width B2 - 20.28" Width A1 - 23.39" Width 24" 10" B4 - 10.12" Width 14" 16" |
| Physical Characteristics | |
| Height | 13.5" |
| Width | 40" |
| Depth | 27.6" |
| Weight (Approximate) | 97 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8573B002AA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.