Looking for a large quantity of 8747B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8747B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 2400 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
Legal - 8.50" x 14" Letter - 8.50" x 11" Custom Size 11" x 17" 13" x 19" 5" x 7" 8" x 10" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" 4" x 6" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Number of Input Trays Supported | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 150 sheets |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 6.3" |
| Width | 23" |
| Depth | 12.3" |
| Weight (Approximate) | 17.9 lb |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8747B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.