Looking for a large quantity of 8749B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8749B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Photo Print |
| Maximum Photo Print Speed | 35 Second |
| Maximum Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology |
Apple AirPrint Google Cloud Print Canon Mobile Printing |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Borderless Media Photo Paper Envelope Photo Paper Pro Platinum Pro Luster Photo Paper Photo Paper Plus Glossy II Glossy Paper Matte Paper High Resolution Paper Photo Sticker T-shirt Transfer |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" 7.87" x 9.84" 5.12" x 7.09" 3.94" x 5.91" DL Envelope - 4.30" x 8.60" Com10 Envelope - 4.80" x 9.50" A5 - 5.80" x 8.30" B5 - 6.90" x 9.80" Legal - 8.50" x 14" |
| Media Handling |
1 x Automatic Document Feeder 30 Sheet 1 x Input Tray 100 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 100 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 3000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 7.9" |
| Width | 18" |
| Depth | 15.2" |
| Weight (Approximate) | 18.5 lb |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Vietnam |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8749B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.