Looking for a large quantity of 9856B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 9856B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Technical Information | |
| Number of Colors | 5 |
| Maximum Color Print Speed | 25 Second |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 1200 dpi |
| Maximum Print Width | 36" |
| Wireless Print Technology | Canon Mobile Printing |
| Memory | |
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Cut Sheet Roll Paper Borderless Media Satin Photo Paper Glossy Photo Paper Heavyweight Paper Matte Paper Polypropylene Semi-gloss Paper Adhesive Vinyl Backlit Film Scrim Banner Premium Semigloss Photo Paper Premium Luster Photo Paper High Resolution Paper Coated Paper Bond Paper Photo Paper |
| Media Size |
A1 - 23.40" x 33.10" - 8" Width - Cut Sheet 10" Width - Cut Sheet 36" Width - Roll Paper A3 - 11.70" x 16.50" - B4 - 9.80" x 13.90" - 14" Width - Roll Paper A2 - 16.50" x 23.40" - 17" Width - Roll Paper B2 - 19.70" x 27.80" - A2+ - 17" Width A0 - 33.10" x 46.80" - 24" Width - Roll Paper |
| Physical Characteristics | |
| Height | 42" |
| Width | 51" |
| Depth | 34" |
| Weight (Approximate) | 142.42 lb |
| Miscellaneous | |
| Form Factor | Floor Standing Supported |
| Platform Supported |
PC Mac |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 9856B002. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.