Looking for a large quantity of 8683B002? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 8683B002 |
| Brand Name | Canon |
| Product Type | Sheetfed Scanner |
| Technical Information | |
| Large Format | No |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Scan Color | Color |
| Color Depth | 24-bit |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 25 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 60 |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 40 |
| Media Size |
Legal 8.50" x 14.02" Folio 8.27" x 12.99" Letter 8.50" x 10.98" Custom Size 2" x 2.10" 11" x 17" |
| ADF Capacity | 50 Sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.3" |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 7.70 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 8683B002. Or Request a Quote below: