Looking for a large quantity of CPAP-SG4200-NGFW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CPAP-SG4200-NGFW |
| Brand Name | Check Point |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Access Control Remote Access Authentication Intrusion Prevention Application Control |
| Encryption Standard | AES (128-bit) |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 4 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 12.6" |
| Weight (Approximate) | 8.82 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CPAP-SG4200-NGFW. Or Request a Quote below: