Looking for a large quantity of ASR1002-X? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ASR1002-X |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Router Chassis |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 6 |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 9 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| VoIP Supported | No |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 2U |
| Form Factor |
Rack-mountable Desktop |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 18.2" |
| Weight (Approximate) | 38.25 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ASR1002-X. Or Request a Quote below: