Looking for a large quantity of QSFP-40G-CSR4? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | QSFP-40G-CSR4 |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | QSFP+ |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
Data Networking Optical Network |
| Interfaces/Ports | |
| Interfaces/Ports Details | 1 x MTP 40GBase-CSR4 Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Optic Cable Standard | 62.5 µm, 50 µm |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Ethernet Technology | 40 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 40GBase-CSR4 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 2.9" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-6 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no QSFP-40G-CSR4. Or Request a Quote below: