Looking for a large quantity of ASR1001-X? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ASR1001-X |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Router |
| Interfaces/Ports | |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 9 |
| Network & Communication | |
| Network Technology |
10GBase-X 1000Base-X |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 22.5" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ASR1001-X. Or Request a Quote below: