Looking for a large quantity of WS-C3560CX-8PT-S? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WS-C3560CX-8PT-S |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
8 x Gigabit Ethernet Network 2 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WS-C3560CX-8PT-S. Or Request a Quote below: