Looking for a large quantity of WS-C3560CX-8XPD-S? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WS-C3560CX-8XPD-S |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
2 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Optical Fiber Twisted Pair |
| Ethernet Technology |
Gigabit Ethernet 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
10/100/1000Base-TX 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Rack-mountable Desktop |
| Height | 1.8" |
| Width | 10.6" |
| Depth | 10.4" |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WS-C3560CX-8XPD-S. Or Request a Quote below: