Looking for a large quantity of WS-C3650-48FWS-S? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WS-C3650-48FWS-S |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 48 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | No |
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
48 x Gigabit Ethernet Network 4 x Gigabit Ethernet Uplink |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 4 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
Rack-mountable Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 19.1" |
| Weight (Approximate) | 17.20 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WS-C3650-48FWS-S. Or Request a Quote below: