Looking for a large quantity of WS-C3850-48XS-E? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WS-C3850-48XS-E |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details |
4 x 40 Gigabit Ethernet Expansion Slot 48 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Ethernet Technology |
40 Gigabit Ethernet 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
40GBase-X 10GBase-X |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 52 |
| Expansion Slot Type |
QSFP+ SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 48 |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor |
Rack-mountable Standalone |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 17.7" |
| Weight (Approximate) | 16.42 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-5 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WS-C3850-48XS-E. Or Request a Quote below: