Looking for a large quantity of AIR-CAP3702P-N-K9? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AIR-CAP3702P-N-K9 |
| Brand Name | Cisco |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
2.40 GHz 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Height | 2.1" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 8.7" |
| Weight (Approximate) | 2.50 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AIR-CAP3702P-N-K9. Or Request a Quote below: