Looking for a large quantity of RS550-PCARN1-US? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | RS550-PCARN1-US |
| Brand Name | Cooler Master |
| Product Type | Power Supply |
| Technical Information | |
| Efficiency | 75% |
| Number of Fans | 1 |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Number of +12V Rails | 2 |
| Output Voltage |
3.3 V DC @ 22 A 5 V DC @ 15 A 12 V DC @ 23 A 12 V DC @ 20 A -12 V DC @ 300 mA 5 V DC @ 2.50 A |
| Output Power | 550 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Height | 3.4" |
| Width | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 3.85 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no RS550-PCARN1-US. Or Request a Quote below: