Looking for a large quantity of CC-9011049-WW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CC-9011049-WW |
| Brand Name | Corsair |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
Micro ATX ATX Mini ITX EATX |
| Number of Fans Supported | 8 |
| Number of Fans Installed | 3 |
| Installed Fan Size |
4.72" 5.51" |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 3 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of Total Expansion Bays | 7 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 7 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Power Description | |
| Power Supply Installed | No |
| Number of Power Supplies Supported | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Material |
Aluminum Steel |
| Form Factor | Mid-tower |
| Height | 19.6" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 19.4" |
| Weight (Approximate) | 15.43 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CC-9011049-WW. Or Request a Quote below: