Looking for a large quantity of QM-MD7X2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | QM-MD7X2 |
| Brand Name | Crestron |
| Product Type | Audio/Video Switchbox |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Number of Input Devices Supported | 7 |
| Device Supported | Display |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Video | |
| Graphics Modes | WUXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
| Composite Video In | Yes |
| Component Video In | Yes |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Connectivity (RJ-45) | Yes |
| Number of Connectivity (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of VGA Inputs | 2 |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no QM-MD7X2. Or Request a Quote below: