Looking for a large quantity of DCH-M225? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DCH-M225 |
| Brand Name | D-Link |
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Total Number of Antennas | 2 |
| Number of Internal Antennas | 2 |
| Indoor Antenna Range | 300 ft |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 2.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 2.2" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DCH-M225. Or Request a Quote below: