Looking for a large quantity of DGS-6608-SK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DGS-6608-SK |
| Brand Name | D-Link |
| Product Type | Switch Chassis |
| Interfaces/Ports | |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Expansion Slot |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Expansion Slot Type | Management Module |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 19.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 18.5" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DGS-6608-SK. Or Request a Quote below: