Looking for a large quantity of DES-1008P+? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DES-1008P |
| Brand Name | D-Link |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Fast Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | No |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 11" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 3.60 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DES-1008P+. Or Request a Quote below: