Looking for a large quantity of DGS-1100-24P? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DGS-1100-24P |
| Brand Name | D-Link |
| Product Type | Ethernet Switch |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Modular | No |
| Port/Expansion Slot Details | 24 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
| Power Source | Power Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rack-mountable Desktop |
| Height | 1.7" |
| Width | 11" |
| Depth | 9.1" |
| Weight (Approximate) | 4.73 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DGS-1100-24P. Or Request a Quote below: