Looking for a large quantity of DAP-2660? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DAP-2660 |
| Brand Name | D-Link |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
2.48 GHz 5.85 GHz |
| Total Number of Antennas | 4 |
| Number of Internal Antennas | 4 |
| Wireless Transmission Speed | 1.17 Gbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Wall Mountable Ceiling Mountable |
| Height | 1.1" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 11.15 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DAP-2660. Or Request a Quote below: