Looking for a large quantity of 223-4545? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 223-4545 |
| Brand Name | Dell |
| Product Type | Server |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5420 |
| Processor Core | Quad-core |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 144 GB |
| Hard Drive Interface | SAS |
| Optical Drive Type | DVD-Reader |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Manufacturer | ATI |
| Graphics Controller Model | ES1000 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Power Description | |
| Number of Power Supplies Installed | 1 |
| Maximum Power Supply Wattage | 670 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 223-4545. Or Request a Quote below: