Looking for a large quantity of WCF2M? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WCF2M |
| Brand Name | Dell-IMSourcing DS |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.30 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Thermal Design Power | 115 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 176°F (80°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.1" |
| Depth | 1.8" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WCF2M. Or Request a Quote below: